gnojilo za travo

Izbira primernega gnojila za travo

Če travo na vrtu primerno gnojite, potem slednje pomaga pri ohranjanju njenega zdravja in kakovosti. Prav tako gnojilo za travo spodbuja njeno rast. Gnojila namreč vsebujejo najrazličnejša hranila, kot so fosfor, dušik, kalij. Vse omenjeno pa je torej pomembno za njeno rast pa tudi razvoj.

Seveda boste z rednim in primernim gnojenjem poskrbeli tudi za izboljšano strukturo tal, ker prispeva k boljši zračnosti in vodni propustnosti. Na takšen način se učinkovito preprečuje nabiranje vode na površje in poškodbe trave zaradi prekomernega ali premajhnega zalivanja.

Preveč gnojila travi lahko škoduje

Vsekakor je zelo pomembno, kakšno vrsto gnojila za travo izberete. Zelo priljubljena so mineralna gnojila. A ne glede na to, da uporabljate najboljše travnato gnojilo, z njim ni dobro pretiravati. Prekomerno gnojenje trave namreč lahko povzroča prekomerno rast. Posledično lahko trava postane precej bolj dovzetna za bolezni pa tudi škodljivce.

Mineralna gnojila iz naravnih hranil
Mineralna gnojila se proizvajajo iz materialov, pridobljenih iz naravnih nahajališč hranil ali iz fiksacije dušika iz atmosfere v rastlinam dostopne oblike. Mineralna gnojila na splošno vsebujejo visoke koncentracije enega ali dveh ali treh rastlinskih hranil.

Vedno se vam torej splača upoštevati navodila proizvajalca gnojil, in sicer glede samega načina uporabe in glede doziranja.

Najprimernejši čas za gnojenje trave

Gnojilo za travo vam bo najbolje koristilo v spomladanskem in jesenskem času. Spomladi pričnite gnojiti travo, ko so tla dovolj ogrejejo ter trava že začne aktivno rasti. V jesenskem času pa gnojenje lahko opravite tedaj, ko so temperature zraka še niso preveč nizke.

Poleg primernega časa gnojenja je torej pomembno tudi, katero gnojilo za travo izberete. Na trgu je na voljo več vrst gnojil. Za nekatera je značilno, da se lahko uporabljajo samo v določenem delu leta. Po drugi strani pa so nekatera gnojila primerna za gnojenje skozi vse leto.

Značilnosti mineralnih gnojil

Za mineralna gnojila je značilno, da nastanejo iz zraka, plinov ali mineralov. V mineralnih gnojilih so hranila razvrščena po posebnih okrajšavah. Okrajšava NPK na primer pomeni dušik, fosfor in kalij. Omenjena hranila s skupnim delovanjem na rastlino omogočajo primerno rast, razvoj pa tudi zorenje in seveda pridelek.

YouTube video
Mineralna gnojila ob uravnoteženi uporabi ne prispevajo k degeneraciji tal. So dobra za rodovitnost tal.

Ena od večjih prednosti, ki jih mineralna gnojila nudijo, je ta, da lahko zelo natančno določimo, kako so sestavljena pa tudi sam odstotek hranil, ki se bodo direktno absorbirala. Mineralno gnojilo torej izvira iz mineralov ali iz zraka, medtem ko organsko gnojilo nastane iz živalskega ali rastlinskega izvora.

Članki iz iste kategorije: