Zavorne ploščice predstavljajo povsem nepogrešljiv del zavornega sistema vsakega avtomobila. Zelo pomembno prispevajo k varnosti v prometu. Posledično je ključno, da čisto vsak voznik ve, na kakšen način delujejo in kako pravzaprav izbrati primerne za svoje vozilo.
Poglavitna funkcija avtomobilskih zavornih ploščic je skrbeti za pretvarjanje kinetične energije v toplotno zaradi trenja. S tem skrbijo tudi za zmanjševanje hitrosti. V zavori sta praviloma vedno dve zavorni ploščici. Njihove torne površine so obrnjene proti rotorju.
Kazalo strani:
Življenjska doba avtomobilskih zavornih ploščic
Kakovostni rezervni deli za avto so za vas ključnega pomena, ko vas izda kateri del vašega vozila. Med njimi so to lahko tudi zavorne ploščice. Njihova življenjska doba je približno med 40 000 in 120 000 kilometri. Obstajajo seveda številni zelo očitni znaki, po katerih torej zlahka prepoznate, da je z njimi nekaj narobe oziroma da so obrabljene in da jih bo treba čim prej zamenjati.
Da je z zavornimi ploščicami nekaj narobe, lahko veste, če ob pritisku na stopalko avta zaslišite škripanje ali se med zaviranjem pojavi glasen zvok brušenja. Prav tako boste morali poskrbeti za tovrstni rezervni del za avto, če vaše vozilo ne bo ustavljalo pravočasno ali bo med upočasnjevanjem vibriralo. Za obrabo zavornih ploščic se praviloma prižge tudi kontrolirana lučka.
Kako pravilno zamenjati zavorne ploščice?
Nekateri rezervni deli za avto so za zamenjavo precej preprosti, zato delo lahko opravite kar sami. Še bolje pa je, da tovrstno delo opravi kar strokovnjak.
Pri menjavi avtomobilskih zavornih ploščic se morate najprej prepričati, da ste sploh izbrali prave in da je vozilo seveda primerno ohlajeno. Nato morate sprostiti kolesne matice in dvigniti avto s pomočjo dvigalke. Nato odvijte vijake kolesa in kolo odstranite.